Alumni

Current Students

Class of 2018

Dan Li
Lauren Rakes
Tianxing Shi
Amanda Slade
Shawna Snyder
Tziporah Thompson
Hillary Wilson

Our Alumni

Director Corinne Sandone – 2013-Present

Director Gary P. Lees – 1983-2013

Class of 2006

Catherine L. Delphia
Jonathan Geganto
Kimberly M. Knoper
Lauren G. O’Malley
Ethan M. Tyler

Class of 2005

Karen L. Bucher
Alison E. Burke
Leslie A. Leonard
Christopher A. Rufo

Class of 2004

Stephen N. Boyd
Tiffany J. Glass
Maya J. Goldberg
Joan M.K. Tycko
Amanda Y.Behr

Class of 2003

Oscar R. Baeza M.D.
Anne Marie Boustani
A. Meredith Phillips
Christian D. Rose
Emily G. Shaw
Tiffany A. Slaybaugh

Class of 2002

Megan E. Bluhm
Ann G. Canapary
F. Ruth (Homber) Rose
Alan B. Hoofring
Judith A. Stoffer

Class of 1994

Jessica Buchman
Russell S. Chun
Susanne T. Cohen
Elizabeth D. Croce
Jennifer A. Graeber

Class of 1993

Caitlin E. Hughes
Katherine M. Jones
Lisa G. Makarchuk
Katharine S. Sutliff

Class of 1992

Kimberly M. Battista
Donald F. Bliss
Erin E. Moore
Mi Young Toh
Mark J Wieber

Class of 1991

Benjamin B. Broome
Carl G. Clingman
J. Robert Duckwall
Stacy J. Lund
Terry T. Toyoma

Class of 1990

Anne R. Altemus
Virginia M. Ferrante
Matthew S. Nixon
John K. Richardson
Stephanie P. Schilling

Class of 1989

Thomas P. Broad
Levent Efe, M.D.
Lisa M. Green
Bert S. Oppenheim
J. Anthony Stubblefield

Class of 1988

David J. Hansen
Mary Ann Jordan
Marilou Kundmeuller
Janice Lalikos
Jacquelynn O’Kelley
J. Mark Peckham
Carolyn I. Szafran
Mary Ellen Thomas

Class of 1987

Bruce E. Blausen
Daniel W. Herbert
Deborah E. Mahoney
Joseph E. Michalski

Class of 1986

Sarita Hleap
Diane Hodgkins
Joel Katz
Mark Miller
Corinne Sandone
Lorraine Sneed
Tim Vojt

Class of 1985

Marie Dauenheimer
Anne Erickson
Suzanne Merrick
Sharon Teal

Class of 1984

Charlotte Bauer
Andrew Grivas
Lydia Kibiuk
Jamie Magovern
Joy Marlowe
James Millerick
Terese McSweeneyWinslow

Class of 1983

Joseph Dickson
Robin Beth Lazarus
Bradley Richard Smith

Director Ranice W. Crosby – 1943-1983

Class of 1982

Margaret Barry
Alan Branigan
Carmella Clifford
Mary Fagan
Michael Leonard
Thomas Xenakis

Class of 1981

Donna Cavi
Abigail Kessler
Rodney Moser
Katherine Powell

Class of 1980

Michael Budowick
Walter Denn
Enid Hatton
Lynn Kliein
Robert McBride
Nadine Sokol

Class of 1979

Jennifer Baker
Anne Greene
Christiana Irving
David Jonah
Mark Lefkowitz
Marianna Petrik
Anne Mannato

Class of 1978

Jean Kanski Bittl
Michael Carroll
Alexander Meredith
Lisa Pallulat
Wendy Sarafyan
Christine Young

Class of 1977

Daniel Beisel
Kim Elizabeth Glenchur
Lois Liebman
Stephanie McCann
Sue Seif

Class of 1976

John Coulter
Alexis Lavine
Hoyt Smith
Janice Wojcick

Class of 1975

Amalie Dunker
Daniel Ross

Class of 1974

Mary Cooley Walker
Barbara Gould
Timothy Hengst
Debra Neill-Mareci

Class of 1973

Fred Anderson
Barbara Hymas
Katherine Payne
David Purnell

Class of 1972

Sheila Ford
Hedwig Seski
Linda Zimer

Class of 1971

Perrin Sparks
Charity Fox

Class of 1970

Diane Stanley

Class of 1969

Howard Bartner

Class of 1968

Harriet Greenfield
Lynn McDowell

Class of 1967

Diane Abeloff
Ellen Going

Class of 1966

Ira Pearlman

Class of 1965

Marsha Dohrmann
Patricia Anne Kenny

Class of 1964

Douglas Cramer
Sharon Nelson Weilbacher

Class of 1963

Judith Bushon
Joel Schechter

Graduate Degree Program Established - 1962

Insert your content here

Class of 1961

Suzanne Runyan
Herbert Smith
Alfred Strohlein

Class of 1960

Barry Baker
Mary Winter Torrance

Class of 1959

Majorie Bender Gregerman

Class of 1958

Howard Bartner
Neil O. Hardy
Dorthy Meakin
Beth Sherman

Class of 1957

Alan W. Cole
Dohna J. Duehr
Ellen E. Grooms
John C. Rossiter

Class of 1956

Gwynne Gloege
Doreen Masterson
Julia Stenenson

Class of 1955

Alfred Teoli
Yun Yong

Class of 1954

Ronald Keller
Alice Lippson
Biagio Melloni
Ida Dox
Hilda Rinaldi

Class of 1953

John Parker

Class of 1952

Donald Alvarado
Seymour Fradin (CY)
Mary Gerard
William Holmes
Clinton Howard
Theodora Karan
David Sterrett

Class of 1951

Thomas Brooks
Virginia Fiscus
Elton Hoff
Nidia Page
DeLyle Soper
Robert Wingate
Halcyon Winter (Coles)
Joseph Yuhasz
Zolton Yuhasz

Class of 1950

John Cody
Dale DeHaven
Margaret Hoffman Smith
Erica Craian Pickard
Thomas Stebbins

Class of 1949

Coral Alldritt
Anita Carus-Wilson
Gerald Hodge
Marie Kern
Robert Smith

Class of 1948

Mary Burnham
Aline Kirchner
Mary Ann Nelson Shumate
Arline Nichols
Marjorie Urshel

Class of 1947

Henry Symmes (Will)
Jeannette Whitehorn

Class of 1946

Louise Follett
Jean Tune

Class of 1945

Flora Lambert
Dorothy Sandrock

Class of 1944

Ruth Solomon

Class of 1943

Betty Jane “BJ” Browning
Dorothy Schmitt
Frederick Stiner
Eleanor Sweezey

Director James Didusch – 1940-1943

Class of 1942

Elinor Bodian Widmont
(1935-1940)

Class of 1941

Duncan Winter

Class of 1940

Elizabeth Eder
Herbert Harris
Barbara Parker
Laura Samuelson
Nell Schneider
Mary Thompson
Bernadette Velick
Margaret Williamson

Director Max Brödel – 1911-1940

Class of 1939

Ranice Crosby
Mary Senior (39)
Arabelle Stearns (39)
Hazel Thelen

Class of 1938

Lucille Lane
Paul “P.D.” Malone
Donald Whitehill

Class of 1937

Dagmar Carpenter
Betsey Garrett Bang

Class of 1936

Evelyn Engel
J. Espanan Haist (’36)
Marjorie Hoag
F. Kerr
Sylvia Reuter
Evelyn Sullivan

Class of 1935

Waneeta Althoff
Melford Diedrick
Sarah Donald
Elizabeth Henrich
Leon Schlossberg
Betty Strachen (’35)
Jack Wilson

Class of 1934

Ella Breckenridge
Ada Freeman
Rosalind Stairs
Lucia Warren

Class of 1933

Elon Clark
Angela Mailer
Mary OMalley
Orville Parks
Rosemary Parton
Katherine Wahl

Class of 1932

Pauline Burr-Thomas
Elizabeth Dunwoody (’30?)
Evelyn Glidden
Pauling Grimaldi
Marybeth Wiley (29-32)

Class of 1931

Dorothy Chubb
Henry Eichner
Margaret Palmer (31)

Class of 1930

Nell Baynham (Oats)
Mary Maciel
Kathleen Powell

Class of 1929

Alexjandro de Santiago
Muriel Miller

Class of 1928

Mildred Codding
Edna Hill
Benjamin Koblowitz (sp) Kapowitz
Frances Woodhall

Class of 1927

Elizabeth Broedel
Helen Loud
Gladys McHugh

Class of 1926

Jean Dunlap
Helen Woelfel

Class of 1925

Annette Burgess
Hortense Cantile
Grace Eager
Clarice Francone
Jean Hirsch
Clarice Park
Joseph Scianni
Edith Waldbott
Lewis Waters
Susan Wilkes
Maria Wishart

Class of 1924

Elizabeth Ebeling
Theodora Ewing
Charles Ingram
Eleanor Keighton
William McNett
Elizabeth McNett
Kenneth Phillips
Harriet Thomson

Class of 1923

Grace Francis
Nan Hill
Kay Hyde (sp)

Class of 1922

Esther Hickock
Alida Lovett
Lillian Sternberg

Class of 1921

Minnie Fletcher
Mabel Kaiser
Minnie Liebman

Class of 1920

Russell Drake
Armin Hemberger
Any Motter
Etta Ramsdell

Class of 1919

Genevieve McElroy

Class of 1918

Mabel Hedge

Class of 1917

Bessie Koontz
Salome Slingsluff

Class of 1916

Helen Lorraine
Dorothea Nelson
Willard Shepard
Ralph Sweet

Class of 1915

Eleanora Fry
? Jarrett
Losee Paynie
Emily Perry
Myra Rankin
Ethel Rask

Class of 1914

James Didusch
Emma Foster
Alice Haswell
E. Morrison
S. Van Zile

Class of 1912

Ruth Huntington